Przycinamy rośliny na wiosnę

Przycinamy rośliny na wiosnę

Kiedy nadchodzi wiosna, w ogródkach zaczynają się wielkie porządki. Okiełznanie po jesienno-zimowej przerwie krzewów, drzew i innych roślin jest niezłym wyzwaniem. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób zabrać się za jedną z podstawowych czynności pielęgnacyjnych, czyli przycinanie. Może ono być np. sanitarne, a więc pomagające utrzymać rośliny w dobrej kondycji lub formułujące, dzięki któremu można z krzewu wydobyć jego urodę. Zabiegi te można zacząć już praktycznie od lutego.

Cięcie zdrowotne

Wczesna wiosna to najlepszy okres na to, aby przeprowadzić cięcie sanitarne. Rośliny nie mają bowiem wtedy jeszcze liści i można bez problemu usunąć wszelkie złamane, chore czy uszkodzone pędy. W ten sposób zabezpiecza się je przed rozwojem ewentualnych chorób. To także najlepsza okazja do tego, dokładnie prześwietlić pokrój roślin. Wszelkie cienkie i słabe pędy, te, które krzyżują się, skierowane do środka krzewu albo korony drzew należy wyciąć. W ten sposób wzmacnia się rośliny. Do wnętrza korony dotrze bowiem więcej światła, dzięki czemu pędy będą mocniejsze, a co za tym idzie – można spodziewać się większej ilości kwiatów i owoców.

Te krzewy, którym zdarzyło się przymarznąć zimą, najlepiej jest ściąć nisko, zostawić nawet tylko 15-20-centymetrowe gałązki.

Cięcie korygujące i formujące

Gdy zależy nam na tym, aby ograniczyć wielkość korony lub skrócić pędy, które są zbyt wybujałe, wyrastające poza jej obrys, wówczas możemy jeszcze zastosować cięcie korygujące. Dzięki temu łatwiej jest utrzymać zwartą i regularną formę.

Cięcie formujące z kolei polega na skracaniu zeszłorocznych lub tegorocznych przyrostów. W ten sposób nadaje się krzewom i drzewom odpowiedni kształt, zagęszcza korony i pobudza rośliny do obfitego kwitnienia. Na niektórych krzewach ozdobnych takich jak np. forsycja, pigłowiec kwiaty pojawiają się na ubiegłorocznych pędach. Przycina się je zaraz po przekwitnięciu. W przypadku krzewów, na których kwiaty pojawiają się na pędach tegorocznych, czyli np. na budlejach, hortensjach bukietowych, wrzosach, pędy skraca się z natomiast wczesną wiosną tuż po rozpoczęciu wegetacji i skraca się je o 1/3 lub nawet połowę. Cięcie formujące wpłynie więc korzystnie na wygląd oraz kwitnienie roślin.

Cięcie odmładzające

Co kilka lat można pokusić się także o cięcie odmładzające krzewów, czyli usuwać najstarsze pędy i skracać pozostałe do 20-40 cm nad ziemią. Dotyczy to gatunków niewymagających corocznego cięcia takich jak np. magnolie, lilaki pospolite, azalie. W przypadku, gdy mamy do czynienia z krzewem mało rozgałęzionym można zdecydować się nawet na cięcie tuż nad ziemią. Trzeba jednak mieć na uwadze, że wówczas krzewy o kwiatach pojawiających się na pędach wieloletnich w najbliższym sezonie nie zakwitną.

Jeśli chodzi o drzewa, to cięcie odmładzające przeprowadza się poprzez usunięcie konarów niemal u nasady, ale tylko u gatunków szybko rosnących. Można je wykonać np. na wierzbie, morwie. Wówczas po takim zabiegu łatwo wypuszczają nowe pędy. Innych drzew typu lipa, grab czy klon nie poddaje się takiemu przycinaniu, gdyż tylko się je w ten sposób oszpeca.

 

Pierwszej wiosny po posadzeniu lub także w przypadku posadzenia jesienią, wykonuje się cięcie zagęszczające krzewów. Rośliny przycina się nisko, aby na pędach pozostawało trzy-pięć oczek. W ten sposób młode krzewy rozgałęzią się od samego dołu i powstanie ładna zwarta bryła.

Przycinanie dużych drzew

Cięcie dużych drzew wykonuje się tylko w ostateczności. Wycinanie konarów i grubych gałęzi sprawia, że przezywa ono wielki szok. Staje się wówczas słabsze i bardziej podatne na choroby oraz działanie szkodników. Taki zabieg jest jednak niezbędny, jeśli stwierdzimy, że gałęzie są suche lub uszkodzone. Robi się to głównie ze względów bezpieczeństwa – podczas silnego wiatru czy pod ciężarem śniegu, spadające gałęzie mogą być dla nas zagrożeniem.

Kiedy i czym przycinamy?

Zabierając się za przycinanie roślin, trzeba się wyposażyć w odpowiednie do tego dobrze naostrzone narzędzia. Do młodych pędów wystarczy ręczny sekator nożycowy lub kowadełkowy, gdy jednak zabieramy się za grubsze – lepszy będzie oburęczny, który ma dłuższe ramiona. Do cięcia żywopłotów trzeba wyposażyć się w specjalne nożyce. Natomiast gałęzie wyżej położone przycina się sekatorem teleskopowym.
Alternatywną dla ręcznie obsługiwanych narzędzi mogą być sekatory elektryczne lub akumulatorowe, które również można nabyć w wersji na wysięgniku. Grube konary przycina się także akumulatorową pilarką łańcuchową.

Zabieg cięcia roślin najlepiej przeprowadzić wtedy, gdy nie pada, a temperatura jest powyżej zera. Lepiej sprawdzić kilkudniową prognozę pogody, gdyż przycięte rośliny nie powinny być narażone na przymrozki. Jeśli aura będzie dogodna, to za te czynności można zabrać się już na przełomie lutego i marca.
Przycinanie roślin na wiosnę jest zabiegiem koniecznym, a ich prawidłowe cięcie pobudza je do wypuszczania nowych pędów, kwitnienia i owocowania. Dzięki temu ładnie się zagęszczają, a starsze drzewa czy krzewy – odmłodnieją. Dodatkowo można będzie im nadać pożądany kształt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *