Jakie ogrzewanie wybrać?

Jakie ogrzewanie wybrać?

Budując nowy dom, lub modernizując stary, stajemy przed trudnym wyborem, w jaki sposób ogrzać pomieszczenia, w których będziemy pracowali lub spędzali wolny czas. Obecnie wybór sprowadza się do dwóch najpopularniejszych opcji: ogrzewania grzejnikowego i wodnego ogrzewania podłogowego. Jest to bardzo ważna decyzja z którą będziemy musieli żyć następne kilkanaście lat, dlatego warto poznać zalety i wady każdego rozwiązania. Każdy ze sposobów ogrzewania ma swoich zażartych zwolenników i przeciwników, należy pamiętać też, ze nie każdy system ogrzewania jest odpowiedni dla niektórych budynków, co może przysporzyć nam wielu kłopotów.

Efektywne ogrzewanie domu nie zależy tylko od wykonania instalacji i kotła, ale w dużej mierze też od dopasowania odpowiednich grzejników do pomieszczenia. W ten sposób pomieszczenie będzie się szybko nagrzewać a ciepło zostanie dłużej utrzymane. Większość współczesnych budynków posiada ogrzewanie grzejnikowe, mimo to coraz więcej osób interesuje się ogrzewaniem podłogowym, często jako uzupełnienie ogrzewania grzejnikowego.

Ogrzewanie podłogowe

Najłatwiej wytłumaczyć tę instalację jako system rur umieszczonych pod podłogą, w których płynie woda o temperaturze między 30 a 40°C. Woda ociepla podłogę, która poprzez nagrzanie posadzki oddaje ciepło, w ten sposób cała podłoga staję się grzejnikiem. To rozwiązanie równomiernie rozkłada temperaturę w pomieszczeniu zapewniając wysoki komfort. Wysoka temperatura grzejników konwektorowych wysusza powietrze i unosi drobinki kurzu. Podłogówka spowalnia ruch powietrza, zapobiegając podobnym efektom, co ma znaczenie dla alergików.

Ogrzewanie podłogowe powinnyśmy wybrać jeśli zależy nam na estetyce pomieszczenia i szukamy niższych kosztów. Ten typ instalacji jest odpowiedni gdy zamiast kotła decydujemy się na pompy ciepła lub kolektory słoneczne.

Ogrzewanie grzejnikowe

W mieszkaniach najczęściej znajdują się grzejniki konwektorowe, aluminiowe, płytowe lub członowe. Umieszczane są w strefach podokiennych na ścianie zewnętrznej, niezależnie od typu. Grzejniki tego typu są zasilane temperaturą 70-90°C, podczas gdy zasilanie podłogowe potrzebuje sporo czasu na zasilenie instalacji i ogrzanie pomieszczenia. Grzejnik konwekcyjny potrafi to zrobić w kilka minut od uruchomienia. Analogicznie sprawa ma się z wyłączeniem grzejnika, konwekcyjny przestaje działać po zamknięciu zaworu. Ogrzewanie podłogowe będzie ciągle działać, nawet po wyłączeniu zasilania.

Instalacja grzejnikowa jest łatwiejsza i tańsza do zamontowania niż podłogówka. Jeśli jednak chcemy zakupić grzejniki o bardziej niestandardowym wyglądzie, które będą pasowały do naszego wnętrza, to musimy liczyć się z większymi kosztami. Nie ma też żadnych restrykcji co do wykończenia podłogi, w przeciwności do ogrzewania podłogowego. Nowoczesne grzejniki mają małą pojemność wodną, dzięki czemu szybko ogrzejemy lub wychłodzimy mieszkanie. Ogrzewanie grzejnikowe powinnyśmy wybrać gdy posiadamy już, lub planujemy zakup kotła wysokotemperaturowego. Ten typ ogrzewania będzie o wiele lepszy przy modernizacji domu, ponieważ wiąże się z o wiele mniejszymi kosztami i zakresem prac niż podłogówka. Powinnyśmy też pomyśleć, czy planujemy w mieszkaniu mieć dużo mebli, w przypadku ogrzewania podłogowego może to mieć wpływ na efektywność pracy instalacji.

Podsumowując, system ogrzewania powinien zostać dobrany przede wszystkim do źródła ciepła. Następnym krokiem jest zaplanowanie wydatków oraz obliczenie kosztów eksploatacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *